Konferencja naukowa pt.
"Laboratorium Fitotron – niezbędne narzędzie badawcze w naukach rolniczych"
Kraków, 9-10 września 2019 r.
Kilka słów o Fitotronie
Badania procesów wzrostu i rozwoju roślin wykonywane w warunkach polowych wymagają szeregu lat prowadzenia doświadczeń, gdyż w kolejnych latach występują różne warunki pogodowe. Wyniki takich doświadczeń są trudne do interpretacji z powodu wielu interakcji zachodzących pomiędzy genotypem rośliny a warunkami glebowymi i pogodowymi. Ta obserwacja była przesłanką budowy specjalnych obiektów badawczych, które określono terminem „fitotron”. Pierwsze na świecie laboratorium „Fitotron” powstało w Pasadena (USA) w 1949 roku i było zbudowane przez profesora Fritsa Wenta, który zaproponował, aby w badaniach fizjologicznych wykorzystać szklarnie i komory wzrostowe wyposażane w układy sterujące, symulujące wymagane warunki klimatyczne i fizyczne w odpowiednich cyklach dobowych. Budowa tego typu obiektów wymagała opracowania i wykonanie instalacji, która automatycznie utrzymywałaby założone parametry w trakcie wegetacji roślin.
Polski pierwszy fitotron został zbudowany w Krakowie na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przez profesora Adama Markowskiego, jako wspólna inwestycja Wyższej Szkoły Rolniczej (późniejszej Akademii Rolniczej, obecnie Uniwersytetu Rolniczego) i Zakładu Fizjologii Roślin PAN w Krakowie (obecnie Instytutu Fizjologii Roślin PAN im. Franciszka Górskiego). Nasza Uczelnia oraz Ministerstwo Nauki i Oświaty nie były w stanie sfinansować z własnych środków budowę Fitotronu, jednakże dzięki dodatkowym funduszom przekazanym przez władze PAN (3 miliony złotych i 100 tys. złotych dewizowych) udało się sfinalizować powstanie tego unikalnego zaplecza badawczego, a zwłaszcza wyposażyć go w niezbędną aparaturę. Ponadto, Profesor Markowski uzyskał dotację w wysokości 25 000 dolarów z Fundacji Rockefellera na zakup aparatury firmy Honeywell z przeznaczeniem na doposażenie owej inwestycji. Należy zaznaczyć, że tego typu instytucja w owych czasach istniała w Europie tylko w Wagenningen w Holandii.
Budowa Fitotronu trwała w latach 1966-1972 przy udziale Przedsiębiorstwa Budowy Huty im. Lenina. Warunki klimatyczne utrzymywane w komorach były kontrolowane przez ogromny zespół urządzeń chłodniczych i sterujących. Pracownicy Akademii Rolniczej oraz Zakładu Fizjologii Roślin PAN stworzyli zespół wysokiej klasy naukowców, podejmujących trudne badania nad poznawaniem złożonych fizjologicznych i biochemicznych procesów plonowania roślin uprawnych. Nawiązali także współpracę z naukowcami z Niemiec, Czechosłowacji, Węgier, Związku Radzieckiego i Szwecji. Zawiązała się także współpraca z licznymi polskimi ośrodkami naukowymi.
Należy podkreślić, że współistnienie dwóch odrębnych instytucji w jednym współfinansowanym budynku, było i pozostaje nadal absolutnym fenomenem w skali krajowej. Przez 50 lat działania, w krakowskim Fitotronie zrealizowano wiele krajowych i międzynarodowych projektów badawczych dotyczących wpływu czynników klimatycznych na przebieg procesów fizjologicznych, biochemicznych i molekularnych w roślinach. W ramach tych badań wykonano kilkaset prac licencjackich i magisterskich, 58 prac doktorskich i 30 habilitacyjnych, a 23 naukowców z obu instytucji uzyskało tytuł profesora.
Komitet Obchodów:
Przewodnicząca: Prof. dr hab. Agnieszka Płażek
1. Prof. dr hab. Andrzej Lepiarczyk
2. Prof. dr hab. Barbara Filipek-Mazur
3. Prof. dr hab. Marcin Rapacz
4. Prof. dr hab. Zbigniew Miszalski
5. Prof. dr hab. Stanisław Grzesiak
6. Prof. dr hab. Franciszek Dubert