Dr Maria Pilarska

m.pilarska@ifr-pan.edu.pl
Stres abiotyczny • fotosynteza • starzenie liści • halofity

• Kruk J.
    • Salinity-induced changes in plastoquinone pool redox state in halophytic Mesembryanthemum crystallinum L..
    • 2023.
    • Scientific Reports, 13: 11160.
    • Zaffagnini M.
    • Niewiadomska E.
    • Editorial: Chloroplast redox state: new insights into stress responses and acclimation.
    • 2023.
    • Frontiers in Plant Science, 14: 1234946.
    • Bartels D.
    • Niewiadomska E.
    • Differential regulation of NAPDH oxidases in salt-tolerant Eutrema salsugineum and salt-sensitive Arabidopsis thaliana.
    • 2021.
    • International Journal of Molecular Sciences, 22: 10341..

TEMATYKA BADAWCZA

1. Mechanizmy tolerancji na zasolenie gleby u roślin halofitycznych, Mesembryanthemum crystallinum i Eutrema salsugineum

• udział reaktywnych form tlenu
  • adaptacje chloroplastowe

2. Regulacja starzenia liści

PRAKTYCZNE UMIEJĘTNOŚCI

• pomiar aktywności PSI i PSII
  • analiza fluorescencji chlorofilu
  • spektrofotometryczna analiza aktywności enzymów
  • techniki elektroforetyczne (SDS PAGE, BN PAGE)
  • immunodetekcja (Western Blotting)
  • analiza ekspresji genów (qPCR)
  • analizy cytologiczne i histologiczne
  • zakładanie i prowadzenie kultur in vitro tkanek i komórek roślinnych

WYKSZTAŁCENIE

2011 doktor nauk biologicznych

Temat rozprawy doktorskiej: Somatyczna embriogeneza w kulturach in vitro Trifolium nigrescens Viv. (wyróżnienie)

2005 - 2010 studia doktoranckie

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Środowiskowe Studium Doktoranckie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

2007 - 2008 studia podyplomowe

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydział Pedagogiczny, kierunek: Pedagogika

2005  magister biologii

Temat pracy magisterskiej: Procesy reprodukcyjne u żółtego fiołka cynkowego Viola lutea Huds. ssp. calaminaria (Ging.) Nauenb.

2000-2005 studia magisterskie

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi (obecnie Wydział Biologii), Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Kierunek: Biologia

PRZEBIEG PRACY ZAWODOWEJ

od 2014 adiunkt w Zakładzie Biologii Stresu IFR PAN

2012-2014 pracowik naukowo-techniczny w Zakładzie Biologii Stresu IFR PAN

2010-2012 pracownik techniczny w Zakładzie Biotechnologii Roślin, WBBIB UJ w Krakowie

DOŚWIADCZENIE NAUKOWE

02-10.11.2023 - pobyt naukowy w ramach wymiany bilateralne NAWA-DAAD, Institute of Botany, Christian-Albrechts-University, Kiel, Niemcy

luty-lipiec 2018 - staż naukowy w ramach projektu MINIATURA (NCN), Molecular Physiology and Biotechnology of Plants, University of Bonn, Niemcy

15.06-20.08.2009 -  Polsko-Brytyjski Program dla Młodych Naukowców kierowany przez British Council i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa WyższegoCell Wall Lab, Centre for Plant Sciences, University of Leeds, Wielka Brytania

01.09-31.12.2008 - The National Scholarship Programme of the Slovak Republic for the Support of Mobility of Students, PhD Students, University Teachers and Researchers, Institute of Plant Genetics and Biotechnology, Slovak Academy of Sciences, Nitra, Słowacja

Publikacje przed 2014

Konieczny R., Śliwinska E., Pilarska M., Tuleja M. Morphohistological and flow cytometric analyses of somatic embryogenesis in Trifolium nigrescens Viv. 2012. Plant Cell Tiss Org. Cult. 109: 131-141.

Kuta E., Bohdanowicz J., Słomka A., Pilarska M., Bothe H. Floral structure and   pollen morphology of two zinc violets (Viola lutea ssp. calaminaria and V. lutea ssp. westfalica) indicate their taxonomic affinity to Viola lutea. 2012Plant Syst. Evol. 298:445–455.

Konieczny R., Pilarska M., Tuleja M., Salaj T., Ilnicki T. Somatic embryogenesis and plant regeneration in zygotic embryos of Trifolium nigrescens (Viv.). 2010. Plant Cell Tiss. Org. Cult. 100: 123-130.

Konieczny R., Kępczyński J., Pilarska M., Cembrowska D., Menzel D., Šamaj J.Cytokinin and ethylene affect auxin transport-dependent rhizogenesis in hypocotyls of common ice plant (Mesembryanthemum crystallinum L.). 2009. J. Plant Growth Regul. 28: 331-340.

Pilarska M., Czaplicki A., Konieczny R. Patterns of pectin epitope expression during shoot and root regeneration in androgenic cultures of two wheat cultivars. 2007. Acta Biol. Cracov. Bot. 49: 69-72.