Prof. dr hab. Jolanta Biesaga-Kościelniak

Profesorowie
Zakład Biologii Rozwoju
j.koscielniak@ifr-pan.edu.pl
Termoindukcja rozwoju generatywnego roślin ozimych (wernalizacja) • fizjologia kwitnienia • regulatory wzrostu i rozwoju roślin

• Sieprawska A.
    • Oklestkova J.
    • Rudolphi-Skórska E.
    • Miszalski Z.
    • Janeczko A.
    • 24-Epibrassinolide as a modifier of antioxidant activities and membrane properties of wheat cells in zearalenone stress conditions.
    • 2018.
    • Journal of Plant Growth Regulation 37: 1-14.
    • Łabanowska M.
    • Kościelniak J.
    • Kurdziel M.
    • Szarejko I.
    • Hartikainen H.
    • Characterization of barley leaf tolerance to drought stress by chlorophyll fluorescence and electron paramagnetic resonance studies.
    • 2015.
    • Journal of Agronomy and Crop Science 201: 228-240.
    • Hura K.
    • Jurczyk B.
    • Ostrowska A.
    • Rapacz M.
    • Śniegowska-Świerk K.
    • Wójcik-Jagła M.
    • Żmuda K.
    • Kościelniak J.
    • Physiological indicators of drought tolerance in barley.
    • 2014.
    • In: Methodology of system approach to study drought tolerance in barley. Institute of Plant Genetics, Polish Academy of Scienses Dissertations and Monographe Vol. 19. Surma M., Krajewski P. (eds), Institute of Plant Genetics PAS, Poznań: 125-132 .
    • Dziurka M.
    • Determination of proline, carbohydrates and ethylene content and their role in drought stress in plant.
    • 2014.
    • In: Methodology of system approach to study drought tolerance in barley. Institute of Plant Genetics, Polish Academy of Scienses Dissertations and Monographe Vol. 19. Surma M., Krajewski P. (eds), Institute of Plant Genetics PAS, Poznań: 95-104.
    • Dziurka M.
    • Ostrowska A.
    • Maksymowicz A.
    • Sieprawska A.
    • Analysis of antioxidant system under abiotic stress.
    • 2014.
    • In: Methodology of system approach to study drought tolerance in barley. Institute of Plant Genetics, Polish Academy of Scienses Dissertations and Monographe Vol. 19. Surma M., Krajewski P. (eds), Institute of Plant Genetics PAS, Poznań: 105-113.

WYKSZTAŁCENIE I STOPNIE NAUKOWE

1971-1976 studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Rolniczy) im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

1976  magister inżynier nauk rolniczych, specjalność hodowla roślin

1994  doktor nauk rolniczych, zakres agronomia-fizjologia roślin