Dr hab. inż. Anna Janeczko

Doktorzy Habilitowani
Zakład Biologii Rozwoju
a.janeczko@ifr-pan.edu.pl
Hormony steroidowe ssaków i brasinosteroidy - występowanie, aktywność, receptory w roślinach
www: http://www.belanna.strefa.pl/

• Sadura  I.
    • Libik-Konieczny M.
    • Jurczyk B.
    • Janeczko A.
    • Plasma membrane ATPase and the aquaporin HvPIP1 in barley brassinosteroid mutants acclimated to high and low temperature.
    • 2020.
    • Journal of Plant Physiology 244: 153090.
    • Janeczko A.
    • Brassinosteroids in cereals - presence, physiological activity and practical aspects.
    • 2019.
    • In: Brassinosteroids: Plant Growth and Development. Hayat S., Yusuf, M., Bhardwaj, R., Bajguz, A. (eds.), Springer Nature, Dordrecht, Heidelberg, London, New York : 59-88.
    • Saja D.
    • Dziurka M.
    • Gullner G.
    • Kornaś A.
    • Skoczowski A.
    • Barna B.
    • Brassinosteroid deficiency caused by the mutation of the HvDWARF gene influences the reactions of barley to powdery mildew.
    • 2019.
    • Physiological and Molecular Plant Pathology 108: 101438.
    • Oliwa J.
    • Stawoska I.
    • Oklestkova J.
    • Skoczowski A.
    • Response of the photosynthetic apparatus in the tropical fern Platycerium bifurcatum to increased ozone concentration.
    • 2019.
    • Photosynthetica 57: 1119-1129.
    • Sadura  I.
    • Pociecha E.
    • Dziurka M.
    • Oklestkova J.
    • Novak O.
    • Janeczko A.
    • Mutations in the HvDWARF, HvCPD and HvBRI1 genes-involved in brassinosteroid biosynthesis/signalling: altered photosynthetic efficiency, hormonal homeostasis and tolerance to high/low temperatures in barley.
    • 2019.
    • Journal of Plant Growth Regulation 38: 1062-1081.

Udział w projektach spoza IFR PAN

1. Uniwersytet Śląski w Katowicach

Projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Postęp Biologiczny" (2014-2018) Badania nad wpływem brasinosteroidów na tolerancję roślin jęczmienia na stres niedoboru wody.