Mgr inż. Kamila Laskoś

• Góralska M.
    • Bartyzel J.
    • Myśków B.
    • Correlation between leaf epicuticular wax composition and structure, physio-biochemical traits and drought resistance in glaucous and non-glaucous near-isogenic lines of rye.
    • 2021.
    • Plant J. https://doi.org/10.1111/tpj.15428.
    • Skórka P.
    • Wierzbicka A.
    • Wiorek M.
    • Zduńczyk P.
    • Congruence between the prioritisation of conservation problems at the local and national scale: An evaluation by environmental scientists in Poland.
    • 2021.
    • Environmental Science and Pollution Research.
    • Góralska M.
    • Bińkowski J.
    • Lenarczyk N.
    • Bienias A.
    • Grądzielewska A.
    • Czyczyło-Mysza I.
    • Kapłoniak K.
    • Stojałowski S.
    • Myśków B.
    • How machine learning methods helped find putative rye wax genes among GBS data.
    • 2020.
    • International Journal of Molecular Sciences, 20: 7501.

Wykształcenie:

Magister inżynier nauk rolniczych, specjalność biotechnologia stosowana (Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie)

Projekty:

• Kierownik projektu Młodzi Naukowcy 2018 nr 4/2018: „Ilościowa i strukturalna analiza okrywy woskowej linii bliskoizogenicznych żyta i jej wpływ na parametry morfologiczne i fizjologiczne roślin w stresie suszy glebowej.” Źródło finansowania: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, konkurs dla uczestników studiów doktoranckich w Studium Doktoranckim Nauk Przodowniczych Polskiej Akademii Nauk Ogłoszony przez Dyrekcję Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk
  • Współwykonawca  grantów realizowanych w Instytucie Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie:  POIR.02.03.02-IP.03-00-001/19, PARP. 2020. (03.2020 – 05.2020), UMO-2015/17/B/NZ9/01694, NCN, Konsorcjum naukowe „WaxyGen” (2016-2020) oraz PBS3/B8/17/2015, NCBiR,2015-2018. (12.2016 – 01.2018).

Staże naukowe, wyjazdy badawcze, szkolenia:

• Staż w Zakładzie Biotechnologii w Instytucie Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (03.2016-11.2016),
  • Praktyka w laboratorium biologii molekularnej, Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (2017),
  • Szkolenie z podstaw chromatografii gazowej Laboratorium Peraln Technologies  - PerlanLab w Gdyni (2017).

Współpraca krajowa i zagraniczna:

• Współpraca naukowa z zespołem Katery Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie  - współpraca z dr hab. Beatą Myśków, prof. ZUT oraz dr inż. Magdaleną Góralską
  • Współpraca naukowa z Uniwersytetem Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczym w Wiedniu (MaghulyTeams).

Praktyczne umiejętności:

• Chromatograficzne analizy frakcji woskowych oraz kwasów tłuszczowych (GC-FID)
  • Spektrofotometryczne analizy cukrów rozpuszczalnych, związków fenolowych, proliny, barwników fotosyntetycznych, całkowitej puli antyoksydantów oraz malondialdehydu
  • Zakładanie i prowadzenie kultur in vitro zbóż
  • Podstawowe analizy cytogenetyczne korzeni oraz tkanki kalusowej
  • Przeprowadzanie pomiarów fizjologicznych (fluorymetr Handy PEA, chlorofilomierz SPAD 502, porometr AP4)
  • Analiza danych w programach ImageJ, BioEdit, R

Inna aktywność naukowa:

• Współorganizacja X Konferencji „Kultury in vitro w fizjologii roślin” oraz XI Konferencji „Kultury in vitro w biotechnologii i fizjologii roślin"

Działalność dydaktyczna i popularyzatorska:

• Przygotowanie i prowadzenie warsztatów laboratoryjnych w ramach udziału Instytutu Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego Polskiej Akademii Nauk w XVII edycji Festiwalu Nauki w Krakowie (2017)
  • Warsztaty dla uczniów 3 klasy Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Pijarek w Krakowie pt. „DNA: Odcisk palca, który znajduje się wewnątrz Twojego ciała” (2018)