Dr hab. Ireneusz Ślesak

Doktorzy Habilitowani
Zakład Biologii Stresu
i.slesak@ifr-pan.edu.pl
Stres abiotyczny • reaktywne formy tlenu • układ antyoksydacyjny • metabolizm tlenowy • filogenetyka molekularna

• Leonowicz G.
    • Trzebuniak K.T.
    • Zimak-Piekarczyk P.
    • Myśliwa-Kurdziel B.
    • The activity of superoxide dismutases (SODs) at the early stages of wheat deetiolation.
    • 2018.
    • PloS One 20: 1-21.
    • Szymańska R.
    • Orzechowska A.
    • Kruk J.
    • Physiological and biochemical responses to high light and temperature stress in plants.
    • 2017.
    • Environmental and Experimental Botany 139: 165-177.
    • Ślesak H.
    • Liszniańska M.
    • Kozieradzka-Kiszkurno M.
    • Popielarska-Konieczna M.
    • Joachimiak A.
    • Rooting affects the photosystem II activity : in vitro and ex vitro studies on energy hybrid sorrel.
    • 2017.
    • Acta Physiologiae Plantarum 39: 1-10.
    • Ślesak H.
    • Kruk J.
    • RubisCO early oxygenase activity: a kinetic and evolutionary perspective.
    • BioEssays 39: 1-8.
    • Witoń D.
    • Gawroński P.
    • Czarnocka W.
    • Rusaczonek A.
    • Sujkowska-Rybkowska M.
    • Bernacki M.J.
    • Dąbrowska-Bronk J.
    • Tomsia N.
    • Szechyńska-Hebda M.
    • Karpiński S.
    • Mitogen activated protein kinase 4 (MPK4) influences growth in Populus tremula L. × tremuloides.
    • 2016.
    • Environmental and Experimental Botany 130: 189-205.

STUDIA I PRZEBIEG PRACY

• 1989 – 1994, studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ, Kraków

• 2001 - dr, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

• Zakład Fizjologii i Biochemii Roślin, Instytut Biologii Molekularnej UJ: 1994-1996 doktorant

• Zakład Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk w Krakowie: asystent 1996, adiunkt 2001

• 2010 - dr hab., Instytut Botaniki PAN w Krakowie

TEMATYKA BADAWCZA

Moje zainteresowania koncentrują się na roli reaktywnych form tlenu (ang. reactive oxygen species, ROS) w odpowiedzi roślin na różne abiotyczne czynniki stresowe. Badania dotyczą głównie charakterystyki układu antyoksydacyjnego i ekofizjologicznych aspektów metabolizmu u Arabidopsis thaliana i Populus sp. Innym obszarem moich zainteresowań jest filogeneza układu antyoksydacyjnego, fotosyntezy i metabolizmu tlenowego u różnych grup organizmów oraz ich hipotetyczna rola na wczesnych etapach ewolucji życia na Ziemi.

PRAKTYCZNE UMIEJĘTNOŚCI

techniki elektroforetyczne dot. rozdziału białek i kwasów nukleinowych, spektrofotometryczne metody pomiaru

aktywności enzymów, hybrydyzacja typu Northern, pomiary aktywności fotosystemu II (PSII),

korzystanie z wybranych aplikacji bioinformatycznych

CZŁONKOSTWO I FUNKCJE

• Członek Rady Naukowej Instytutu Fizjologii Roślin PAN (od 2003 r.)

• Członek Polskiego Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej Roślin (od 2009 r.)

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

• Luty - czerwiec 1998, prowadzenie ćwiczeń z biochemii - kurs podstawowy, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

• 2003-2007, prowadzenie ćwiczeń z przedmiotu „Podstawy biologii molekularnej” , Akademia Rolnicza, Kraków

ARTYKUŁY POPULARNONAUKOWE I PRZEGLĄDOWE (nie uwzględnione w bazie danych IFR PAN)

Ślesak I. O oddziaływaniu metali ciężkich na drożdże Saccharomyces ellipsoideus.

Wszechświat, 89 (1988): 241-242.

Ślesak I. Indukowane światłem ruchy chloroplastów. Wszechświat, 92 (1991): 242-244.

Ślesak I., Gabryś H. Wapń jako wtórny przekaźnik w fotoindukowanych ruchach wewnątrzkomórkowych

w komórce roślinnej. Post. Biol. Kom. 20 (1993): 75-85.

BAZY DANYCH

Gene Expression Omnibus: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/geo/query/acc.cgi?token=ltihrsqeoymmons&acc=GSE24766

PATENTY

WO 2013093637 A2: "Plant treatment methods and means therefor.", PCT/IB2012/003045,

Application No. 61/577,279, the US Patent and Trademark Office
      Data zgłoszenia: 19/12/2011, data publikacji: 27/06/2013
      Inventors: Karpiński S., Szechyńska-Hebda M., Ślesak I., Wituszyńska W.

WYBRANE STAŻE ZAGRANICZNE

• Stypendium TEMPUS (1996), Zakład Biologii, Uniwersytet w Antwerpii w Belgii (5 miesięcy, prof. J-P. Verbelen)

• Instytut Botaniki Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt w Niemczech, (1996, 1997, 1998), wspólny projekt, (3 miesiące, prof. U. Lüttge)

• Szwedzki Uniwersytet Rolniczy w Umeå, Szwecja (1999), wspólny projekt (5 miesięcy, prof. S. Karpiński, prof. J-E. Hällgren)