Zakład Biologii Rozwoju

kierownik: Prof. dr hab. inż. Anna Janeczko
adres: Niezapominajek 21, 30-239 Kraków
telefon: (+48) 12 4251833 (wew./ext. 108)
faks: (+48) 12 4251844
a.janeczko@ifr-pan.edu.pl
Kontakt z kierownikiem Zakładu anna.janeczko@poczta.fm

GŁÓWNE PROBLEMY BADAWCZE ZBR

Wzrost i rozwój roślin w zmieniających się warunkach klimatycznych – mechanizmy aklimacyjne roślin uprawnych ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki hormonalnej (hormonomika) i analiz proteomicznych (proteomika).

Rola hormonów steroidowych - brasinosteroidów a także innych regulatorów steroidowych (progesteron, ekdysteroidy) we wzroście i rozwoju roślin.

Obniżanie zawartości alergenów w ziarnie pszenicy -  wykorzystanie allelopatyków i tradycyjnej hodowli

Optymalizacja warunków świetlnych roślin w systemach szklarniowych stosujących oświetlenie LED – badania aplikacyjne, współpraca z firmami produkującymi oświetlenie szklarniowe.

Możliwość badań i współpracy w ramach projektów badawczych w zakresie:

1. Pomiary składu chemicznego roślin:
- metodą HPLC-MS:
hormony roślinne (etylen, kwas salicylowy, cytokininy, auksyny, poliaminy, kwas jasmonowy); witaminy (witamina C, tokoferole, prowitamina A); inne substancje: kofeina, melatonina, cukry rozpuszczalne (sacharoza, glukoza, fruktoza, maltoza, rafinoza i inne)
- metodą spektrometrii ramanowskiej: karotenoidy, flawonoidy, chlorofil, kwasy tłuszczowe, cukry, białka (ogólny profil metaboliczny)
- metodą spektrofotometryczną: barwniki roślinne, cukry ogólne, białko rozpuszczalne, skrobia
- metodą chromatografii gazowej: kwasy tłuszczowe
2. Oznaczanie aktywności enzymów stresu oksydacyjnego: dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza, peroksydaza (metody spektrofotometryczne).
3. Pomiary wypływu elektrolitu [przepuszczalność membran komórkowych], pomiar potencjału osmotycznego soku komórkowego (metody konduktometryczne).
4. Izolacja naturalnych błon komórkowych z materiału roślinnego.
5. Monitorowanie zmian emisji ciepła z tkanek roślinnych pod wpływem czynników abiotycznych i biotycznych (metoda kalorymetrii izotermicznej).
6. Pomiary sprawności fotosyntezy roślin (metody fluorescencyjne).
7. Hodowla glonów w kontrolowanych warunkach termiczno-świetlnych.

• Ryś M.
    • Miastkowska M.
    • Łętocha A.
    • Wajs‑Bonikowska A.
    • Lorenzo P.
    • Synowiec A.
    • The effect of caraway oil‑loaded bio‑nanoemulsions on the growth and performance of barnyard grass and maize.
    • 2024.
    • Scientific Reports, 14: 4313 .
    • Stachurska  J.
    • Janeczko A.
    • Physiological and biochemical background of deacclimation in plants, with special attention being paid to crops: A minireview.
    • Agronomy, 14: 419.
    • Jakovljević D.
    • Kruszka D.
    • Waligórski P.
    • Warchoł M.
    • Skrzypek E.
    • Untargeted metabolomic in basil cell cultures – a case study of Ocimum basilicum L. var. minimum Alef..
    • 2024.
    • Physiologia Plantarum, 176: e14203.
    • Ryś M.
    • Saja-Garbarz D.
    • Fodor J.
    • Oliwa J.
    • Gullner G.
    • Juhász C.
    • Kornaś A.
    • Skoczowski A.
    • Gruszka D.
    • Barna B.
    • Heat pre-treatment modified host and non-host interactions of powdery mildew with barley brassinosteroid mutants and wild types.
    • Life, 14: 160.
    • Słomczyńska K.
    • Mirek P.
    • Panowski A.
    • Saja-Garbarz D.
    • Skoczowski A.
    • Assessing the feasibility of recovering heat from Mung Bean sprout production for food consumption.
    • 2024.
    • Thermochimica Acta, 731: 179654.
    • Stepień K.
    • Skoneczna A.
    • Kula-Maximenko M.
    • Jurczyk L.
    • Molon M.
    • Disorders in the CMG helicase complex increase the proliferative capacity and delay chronological aging of budding yeast.
    • 2024.
    • Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Molecular Cell Research, 1871: 119621.

więcej projektów